Header 10

Čištění a údržba

Jøtul doporučuje pravidelnou údržbu topeniště i komína. Čisté topeniště poskytuje krásný pohled na hořící oheň a zároveň lépe a čistěji spaluje. Pokud navíc topíte kvalitním, dobře proschlým dřívím a zajišťujete pravidelné vymetání komína, minimalizuje se riziko vzplanutí sazí, které by mohlo komín poškodit. Dobře udržovaný systém dlouho vydrží a dlouhá léta poskytuje příjemné zážitky.

Každodenní údržbu zvládnete bez problémů sami a není k tomu zapotřebí ani drahé vybavení, ani žádné zvláštní znalosti. Tady si můžete přečíst některé jednoduché tipy od Jøtulu a profesionálních kominíků.

Tip 1 Jak vyčistit ze skla saze

Všechny výrobky jøtul jsou konstruovány se systémem „air-wash“ (oplachu skla horkým vzduchem), který pomáhá sklo během topení udržovat čisté. V případě, že se na sklo přece jen dostanou saze, obvykle stačí na chvíli nechat oheň pořádně rozhořet a systém „air-wash“ se spolu s vysokou teplotou postará o jejich spálení.

Pokud je sklo i přesto pořád zašpiněné od sazí, doporučujeme následující postup: navlhčete kus zmačkaného novinového papíru a opatrně ho namočte do vystydlého popela na dně topeniště. Novinami s popelem pak sklo otřete. Opakujte tak dlouho, dokud saze neodstraníte. Na konec sklo otřete čistým papírem. Tento způsob je ekologický, účinný a levný.

Tip 2 Vybírání popela

Někteří lidé vybírají popel z topeniště příliš často. Ve skutečnosti se vyplatí nechat na dně topeniště tenkou vrstvičku popela. Popel izoluje a chrání dno topeniště i podlahu pod kamny proti vysokému žáru z hořícího ohně. Někdy se také může zdát rozdělávání ohně snazší, když jsou v kamnech zbytky ohořelého dřeva. Popel jsou nehořlavé částečky obsažené v dřevu, zejména minerály.

Protože je popel velmi dobrý izolační materiál, můžete v něm často najít schované malé žhavé uhlíky ještě mnoho hodin nebo i dní po vyhasnutí ohně. Když chcete popel vybírat, je proto nutné na něj vzít plechový kbelík s víkem. Ten nechte potom stát na bezpečném místě tak dlouho, dokud si nebudete naprosto jistí, že v popelu už nejsou žádné žhavé uhlíky. Popel nelze kompostovat, ale můžete ho použít jako hnojivo, protože je to přírodní materiál z čistého, chemicky neošetřeného dřeva. Můžete ho také vyhodit s odpadky.

Tip 3 Každoroční údržba krbů a kamen na dřevo

Jøtul doporučuje alespoň jednou ročně vyjmout deflektor a vnitřní pláty a zkontrolovat, zda jsou v dobrém stavu. Prohlédněte také rošt a dno topeniště pro případ, že by byly poškozené. Okartáčujte z nich i z topeniště saze. Vnitřní díly topeniště podléhají opotřebení a je možné, že bude potřeba je vyměnit.

Zda a jak často je potřeba vnitřní pláty měnit záleží na tom, jak intenzivně a jak často topíte. Těsnění kolem skla a dvířek je nutné také pravidelně kontrolovat a v případě poškození vyměnit.

Tip 4 Vymetání komína a krbu

Fred ekeberg z požární a záchranné služby v oslo upozorňuje, že všechny krby a kamna je nutné vyčistit minimálně jednou za čtyři roky. Pokud si vy nebo kominík všimnete, že se v komíně hromadí více sazí, než je běžné, je potřeba tomu frekvenci vymetání přizpůsobit. Majitel domu je povinen před příchodem kominíka umožnit vymetání a zpřístupnit komín, případně vybudovat žebříky a otvory pro vymetání.

Čisté topeniště a čistý komín jsou důležité, chcete-li dosáhnout ekologického topení a předejít vznícení sazí, které by mohlo poškodit komín a v nejhorším případě vést až k požáru. Kamna bez čistého spalování produkují podstatně více sazí než moderní kamna na dřevo s cb-systémem. Netopte vlhkým dřevem, které bývá dalším častým zdrojem sazí.